FP40R12KT3BPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FP40R12KT3BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 55 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2-8
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 105 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2.5 nF @ 25 V