APT70GR120JD60
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
APT70GR120JD60
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 112 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : -
Package / Case : SOT-227-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.2V @ 15V, 70A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SOT-227
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1.1 mA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 543 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 7.26 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT70GR120
Description : IGBT MOD 1200V 112A 543W SOT227
Contact Now
IGBT Module NPT Single 1200 V 112 A 543 W Chassis Mount SOT-227