SK025NTP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
SK025NTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 20 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 16 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 25 A
Voltage - Off State : 1 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 300A, 350A
Description : SCR 1KV 25A TO263
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 1 kV 25 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak)